poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zielone sztachety czyli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia funkcje ogrodzenia, lecz często służą tez za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety plastykowe stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których prędko rosną oraz mocno się zagęszczają. Mnóstwo powabu maja także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez cieniste zaułki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek bądź kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza i rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same rosną, często również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak wymagają także mnóstwo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku mogą być niezmiernie wysmukłe, choć należny je cyklicznie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie wyznacza się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie kiełkuje,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza