środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy plotki plastykowe na plot i bramkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na sztachety z plastyku z Pleszewa na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta Winylowe stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na balaski Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz sztachety plastikowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek stawia się z głazów przeróżnego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o nierównych układach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza